Burun Ucu Estetiği Nedir ?

Burun ucu estetiği burun ucundaki yumuşak doku ve kıkırdaktaki problemlerin düzeltilerek estetik bir görünüm kazandırılması için yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat burun ucu dışında hiçbir problemi olmayan kişilere burun ucundaki düşüklük, eğrilik, burun deliklerindeki eşitsizlik gibi sorunlar nedeniyle uygulanmaktadır. Burun ucu estetiği yapılacak kişinin burnunun gelişimi tamamlanmış olması önem taşımaktadır bu nedenle 18 yaşından sonra yapılması önerilmektedir.

 

Burun Ucu Estetiği Öncesi

Burun ucu estetiği yaptıracak kişi burnundan şikayetlerini, nasıl bir burun istediğini doktoruna bildirmelidir. Hastanın isteği ve doktorun önerilirleri sonucunda nasıl bir burun yapılacağı kararlaştırılır ve hastaya bilgi verilir. Burun ucu ameliyatı öncesi yeşil çay gibi bitki çayları ve sigara tüketimi yapılmamalıdır. Hastanın sürekli kullandığı ilaçlar varsa bunu doktora bildirmelidir.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır ?

Burun ucu estetiği ameliyatı kapalı ve açık olmak üzere iki türde gerçekleştirilmektedir. Ameliyatın hangi türde gerçekleştirileceğine burundaki probleme bakılarak karar verilir.

Kapalı burun ucu ameliyatı burun deliklerine kesi atılarak burun ucundaki kıkırdak ve yumuşak dokuya istenilen şekil verilmesiyle yapılan bir estetik ameliyatıdır. Ameliyat buruna silikon koyulması ve bant yapıştırılmasıyla tamamlanır. Kapalı burun ucu ameliyatında kullanılan dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir bu nedenle alınmasına gerek kalmamaktadır. Kapalı burun ucu estetiği ameliyatında burunda görünen bir iz veya dikiş bulunmamaktadır.

Açık burun ucu estetiği ameliyatında ise burun ucuna kesi atılarak alna kadar açılır ve diğer yöntemde olduğu gibi  burun ucundaki kıkırdak ve yumuşak dokuya istenilen şekil verilir ve açılan burun dikişlerle kapatılarak tamamlanır. Bu şekilde yapılan ameliyatta burun üstüne dikiş atılmasından dolayı küçük bir dikiş bulunmaktadır.

Burun ucu estetiği ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 30-60 dakika sürmektedir. Burun ucu estetiği ameliyatında burundaki kemiğe dokunulmadığı için diğer burun estetiği ameliyatlarına göre daha hafiftir. Diğer estetik ameliyatlarda olan morarma ve ağrılar bu ameliyatta olmamaktadır. Hasta kontrolleri yapıldıktan sonra aynı gün taburcu edilir.

Burun Ucu Estetiği Sonrası

 • Ameliyat sonrası 2-3 gün ödemin ve şişliğin en fazla olduğu gündür. 3 günden sonra şişlikler yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Yaklaşık 1 hafta sonra burundaki bant çıkarılmaktadır.
 • Ameliyattan sonra 1 hafta kadar dik pozisyonda yatılmalıdır.
 • Burunda oluşan şişliklere buz koyularak şişliklerin inmesi hızlandırabilmektedir.
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği masajlar yapılarak burunda rahatlama sağlanabilmektedir.
 • Burun ucu estetiğinden 1-2 gün sonra burundaki bantlar ıslanmayacak şekilde duş alınabilmektedir.
 • Bir süre havuza, denize girilmemesi önerilir.
 • Burun darbe ve kazalara karşı korunmalıdır.
 • Burun ucu estetiğinden sonra 1-2 hafta katı yiyecekler yerine daha yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Burun ucu estetiğinden sonra dişler yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır.

Sorularınızı Cevaplıyorum

1 Yorum

 • Derya Adibelli

  Merhaba,

  Burun ucu ameliyatın ücreti nekadar? Fotograf göndersem ona göre bana olurmu olmazmi, bir fikir almak isterim. Sizce burnumu tamamenmi veya sadece burun ucuylan güzel bir görünüm alabilirmiyim?

  Selamlar,
  Derya Adibelli

Bir cevap yazın